Wysyłanie dużego opakowania oleju Pocztą Polską

Wiele osób przesyła paczki Pocztą Polską, gdyż są one tańsze od usług kurierskich. Takie osoby dopiero na drugim miejscu stawiają bezpieczeństwo oraz szybkość dostawy. A w jaki sposób można wysłać paczkę przez Pocztę Polską? Oto krótki poradnik.

Po pierwsze, trzeba ustalić, jaką paczkę chcemy nadać. Przede wszystkim wybrać można między paczkami ekonomicznymi i priorytetowymi. Paczki ekonomiczne docierają do odbiorcy zazwyczaj w ciągu 3-4 dni od wysyłki. Natomiast paczki priorytetowe odbiorca powinien otrzymać już na następny dzień – jeżeli paczka została nadana przed godziną 15. Jednak Poczta Polska ma tylko takie założenia – nie znaczy to, że w praktyce paczki rzeczywiście w takim terminie są dostarczane. Nadawca ma również prawo zadeklarować wartość nadawanej paczki. Jest to bardzo ważne, gdyż to stanowi podstawę do wyliczenia i wypłaty stosownego odszkodowania, jeżeli paczka zostanie uszkodzona. Poza tym paczki dzieli się również ze względu na wagę – zwykłe paczki mają do 10kg, a paczki PLUS mieszczą się w przedziale 10-30kg.

Po drugie, paczkę należy odpowiednio przygotować. Najważniejszą sprawą jest oczywiście jej zapakowanie. Odpowiednie zapakowanie może ją uchronić przed uszkodzeniem. Sposób pakowania zależy od rodzaju przesyłki, czasem konieczne są szczególne zabezpieczenia. Zazwyczaj jednak wysyłaną przesyłkę należy umieścić w stabilnym kartonie, pozbawionym napisów i naklejek. Można też karton owinąć w papier pakunkowy. Warto też na opakowaniu umieścić oznaczenia informujące o zwartości, np. „Szkło. Ostrożnie”.

Następnie na powierzchni paczki należy umieścić dane odbiorcy oraz nadawcy, przede wszystkim adres. To pomoże odnaleźć paczkę, gdyby zaginęły odpowiednie dokumenty.

Po trzecie, nadajemy paczkę na Poczcie. Z przygotowaną paczką należy udać się na pocztę. Przede wszystkim należy pobrać druk, potrzebny do nadania paczki – i dostosowany do rodzaju paczki. Może to być niestety kłopotliwe, jeśli wysyłamy duże opakowanie, np. olej john deere plus w opakowaniu 20l. Prawdziwy mężczyzna i prawdziwy listonosz na pewno jednak sobie z tym poradzą.

W tych typowych drukach uzupełnia się żółte pola. Będą to informacje dotyczące nadawcy – nasze imię, nazwisko, adres oraz numer telefonu. Następnie znajduje się miejsce na określenie wartości przesyłki. W takim druku można też określić, co należy zrobić z paczką, jeżeli nie zostanie doręczona – jednak to wiąże się z dodatkowymi opłatami. Znajduje się tutaj również oświadczenie dotyczące zawartości. Ustalamy również charakter paczki –można wybrać priorytet, potwierdzenie odbioru lub post restante. Umieszczamy też tutaj dane odbiorcy – imię, nazwisko, adres, telefon.

Na końcu paczkę i druk oddajemy przy okienku, dokonujemy opłaty i otrzymujemy potwierdzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *