Ubezpieczenie dla przesyłki

Przesyłki dostarczane przez kurierów zazwyczaj nie ulegają uszkodzeniom i trafiają do adresatów bez problemów. Zdarzają się jednak przypadki, że paczka zostaje uszkodzona – wtedy to niezbędne okazuje się ubezpieczenie, które daje możliwość starania się o odszkodowanie. Firmy kurierskie zazwyczaj oferują ubezpieczenie w standardowych usługach, jednak klient ma możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Jest to szczególnie przydatna opcja, gdy paczka ma dużą wartość lub gdy jest szczególnie narażona na zniszczenie.

przesyłki

Większość paczek obejmuje standardowe ubezpieczenie. Firmy określają konkretnie, jakie może być najwyższe możliwe odszkodowania. Dla przykładu w Siódemce jest to 100zł, w firmie DHL jest to kwota 500zł, a w DPD aż 5000zł. Takie ubezpieczenie to kwota, która pozwala pokryć koszty związane z uszkodzeniem czy zniszczeniem przesyłanej paczki. Jednak w wypadku wysyłania rzeczy wartościowszych najlepszym rozwiązaniem jest dopłacenie do ubezpieczenie. Jak wygląda załatwienie tej kwestii? Tutaj ponownie każda firma kurierska ma własne zasady i własne cenniki. Najczęściej jednak bierze się pod uwagę wartość paczki, którą określa jej nadawca, by procentowo przeliczyć wysokość niezbędnej dopłaty. Kiedy chcemy opłacić sobie dodatkowe ubezpieczenie paczki, warto zwrócić uwagę na najwyższą możliwą sumę ubezpieczenia, która oczywiście dla każdej firmy jest inna. Zazwyczaj mieści się w przedziale między 50 000 a 200 000zł.

kuriers

Jak zadbać o odpowiednie ubezpieczenie przesyłki nadawanej kurierem? To standardowe ubezpieczenie obejmuje paczkę na podstawie umowy, którą zawiera się z firmą kurierską. Konkretne informacje można zawsze uzyskać w regulaminie wybranej firmy. Inaczej ma się sprawa z dodatkowym ubezpieczeniem. Wtedy też w odpowiednich dokumentach należy określić wartość nadawanej przesyłki oraz wskazać, że chcemy wykupić takie dodatkowe ubezpieczenie dla paczki. Niektóre firmy wymagają określenia bardziej szczegółowych informacji na temat zawartości przesyłki, co pozwoli ustalić odpowiednią opłatę.

idealna-przesylka-2

Oczywiście wykupienie takiego ubezpieczenia nie zwalnia nas z obowiązku odpowiedniego zabezpieczenia paczki. Trzeba zatem zadbać o właściwy sposób zapakowania paczki, jej zabezpieczenie, a także oznakowanie, np. zalecające szczególną ostrożność. Warto zadbać o oznaczenie góry i dołu przesyłki oraz naklejki w stylu „ostrożnie” czy „uwaga”. Jeżeli nie zadbamy o te czynniki, firma może nie przyjąć naszej paczki, gdyż jej przewóz byłby ryzykowny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *