Paczka niestandardowa – co to znaczy?

Paczki niestandardowe to takie paczki, które odbiegają od typowych rozmiarów czy wagi, która określona jest przez firmy kurierskie. Nadawanie takich paczek wiąże się również z wyższymi kosztami. Z czego to wynika? Takie paczki nie mogą być sortowane przy użyciu maszyn i dlatego wymagają specjalnej obsługi – a to właśnie generuje wyższą cenę.

przesylka-niestandardowa

Oczywiście każda firma kurierska ustala osobne zasady, które określają, jakie paczki zalicza się do tych niestandardowych. Cechy charakterystyczne takich paczek mogą być różne, jednak zazwyczaj liczy się rozmiar, kształt oraz waga. Jakie jednak cechy wymieniają firmy kurierskie?

Do paczek niestandardowych zalicza się między innymi te, które mają nieregularne kształty. Można wśród nich wymienić paczki w kształcie owalnym lub też paczki okrągłe. Paczka niestandardowa to również paczka, która posiada wystające, często ostre elementy. Większość firm kurierskich do tego typu paczek zalicza również paczki o większej wadze, najczęściej powyżej 30kg. Te cechy wskazują również na kolejny czynnik, który sprawia, że paczka zostaje zaliczona do grupy niestandardowej – zawartość. Paczki niestandardowe to paczki zawierające elementy szczególnie narażone na uszkodzenia. To również paczki, które są pewnym zagrożeniem, np. te zawierające jakieś chemikalia.

paczka-dluycowa

Poza tym liczy się również wielkość paczki. Tutaj każda firma również ma swoje wymagania. I tak na przykład w firmie UPS do paczek niestandardowych zaliczamy te, które mają ponad 120cm długości, ponad 80cm szerokości i ponad 80 cm wysokości. W firmie DPD paczką niestandardową będzie ta, która przekroczy 175cm długości. Zanim zdecydujemy się zatem wysłać paczkę, należy zapoznać się z regulaminem wybranej firmy i sprawdzić, czy przyjmie ona naszą paczkę. Niektóre mają ograniczenia związane z wielkością paczki lub jej ciężarem.

Jakie opłaty związane są z wysyłaniem paczek niestandardowych? Tutaj również każda firma kurierska ma określone własne zasady. Zazwyczaj firma posiada swoją tabelę opłat, która określa niezbędną dopłatę – zwiększającą się wraz z wymiarami oraz ciężarem przesyłki. Trzeba zatem sprawdzić w takiej tabeli, w której rubryce mieści się nasza paczka i jaka będzie jej cena. W związku z tym, ze firmy kurierskie posiadają zróżnicowane cenniki usług, przed wyborem firmy warto je porównać. Może się bowiem okazać, że różnica w kosztach nadania paczki będzie dość spora. Wtedy można skorzystać z usług firmy, która oferuje najbardziej atrakcyjne warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *