(Nie)obiektywny ranking firm kurierskich

Kurier kurierowi nierówny. I nie chodzi tu tylko o charakter danej osoby i podejście do obowiązków zawodowych. Pierwszym czynnikiem, który wpływa na ocenę kuriera jest to, dla jakiej firmy pracuje. Na polskim rynku funkcjonuje wiele firm kurierskich, ale tak naprawdę liczy się osiem: DHL, UPS, DPD, FedEx, GLS, TNT, Pocztex, Poczta Polska. Tworząc ranking można oprzeć się wyłącznie na jednym kryterium, bo nas, zwykłych ludzi interesuje tak naprawdę jedno: poziom zadowolenia dotychczasowych klientów. I dlatego nie będę dziś pisać o wszystkich firmach, a wyłącznie o tych, z którymi miałam do czynienia sama lub znam je z opowieści znajomych. Do własnych opinii dołączam kilka ciekawostek z innych zestawień opiniotwórczych.

fragile-354606_1920

 

UPS

Firma UPS niezaprzeczalnie wygrywa ranking, jeśli bierzemy pod uwagę nie tylko opinie, ale również  poziom usług dodatkowych i sytuację finansową firmy. Dla mnie minusem są ceny. Nie wiem, czy zwróciliście uwagę, że przesyłki doręczane ze sklepów obsługiwanych przez UPS są droższe niż w innych? Fajne jest to, że mają wiele aplikacji do śledzenia przesyłek. Firma UPS zajmuje pierwsze miejsce w rankingu firm logistycznych „TOP 500”. Dobre jest to, że z ich usług można skorzystać również za pośrednictwem brokera kurierskiego.

DPD

Firma DPD to firma, którą znam najlepiej. Bardzo sobie cenię podejście samych kurierów, ale słyszałam nieraz opinie, które zaprzeczają moim własnym odczuciom. Szczerze? Postanowiłam to dziś zignorować. Wszyscy chwalą DPD za szybkość dostaw i elastyczność w realizacji. Ceny przesyłek są bardzo przystępne. Rzesza brokerów, także tych którzy organizują wysyłki zagraniczne, współpracuje z DPD. Nie sposób nie zauważyć, że prawie każdy sklep internetowy oferuje realizację wysyłki właśnie przez DPD. Uważam, że jest to bardzo dobrym świadectwem, co do jakości usług. Jako ostatnią zaletę podam to, że w cenie przesyłki zawarte jest ubezpieczenie aż do 5000 zł.

DHL

W ogólnych opiniach firma DHL świadczy tylko nieznacznie gorsze usługi od DPD. Dodatkowo łatwo się skontaktować z działem obsługi klienta. Jeśli klient ma pytania, może skorzystać z formularza kontaktowego i odpowiedź przychodzi wyjątkowo szybko. DHL ma bardzo dobre wyniki finansowe. Niestety, ceny usług DHL nie należą do najprzyjemniejszych, ale ze względu na konkurencję nie zbyt wygórowane. DHL oferuje standardowe opcje w dość przystępnych cenach, a sami kurierzy wykazują się dużą odpowiedzialnością. Osobiście zdarzyło mi się kilka razy czekać dłużej, niż głosił status przesyłki, ale nie narzekam, bo nic nigdy nie było uszkodzone. Dlatego daję DHL-owi miejsce trzecie na moim podium.

Oferty firm kurierskich kuszą terminami realizacji, cenami, możliwościami „podejrzenia” w Internecie „co i jak?”. Duża konkurencja wpływa korzystnie na jakość usług, co cieszy klientów. Łatwo jednak pogubić się w tym wszystkim, kiedy trzeba samemu zdecydować, co wybrać. Dlatego uważam, że portale wysyłkowe mogą być bardzo pomocne. Szczególnie, jeśli chodzi o wysyłkę zagraniczną. Część mojej rodziny mieszka w Anglii i kiedy chcę coś do nich wysłać korzystam z jednego z takich portali. Na stronie AngliaPolska.pl mogę zamówić przesyłkę i to z moich ulubionych firm – DPD i UPS. Może niektórzy nie zgodzą się z moją oceną, ale przecież – ile osób, tyle zdań, a nawet o jedno więcej ;).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *