Czy otwierać paczkę przy kurierze?

Zastanawiasz się czy otwierać paczkę przy kurierze? Wiąże się to z pewnymi obawami – czy to na pewno dobra paczka, czy nie została uszkodzona. Tymczasem zanim o tym pomyślimy, kuriera już najczęściej obok nas nie ma. Czy zatem należy go zatrzymywać? Czy mamy takie prawo? I kiedy powinno się otwierać paczkę?

kurier paczka

Co mówi nam prawi przewozowe?

Prawo przewozowe mówi, że odbiorca przesyłki nie może jej otworzyć dopóki nie podpisze dokumentów odbioru. Wynika to z faktu, że do momentu podpisania odpowiedniego dokumentu, odpowiedzialność za dana przesyłkę spoczywa na firmie przewozowej. Paczkę można zatem otworzyć dopiero po jej odbiorze i dokonaniu ewentualnej opłaty. Wtedy też odbiorca może poprosić kuriera, by chwilę zaczekał i otworzyć paczkę, np. by sprawdzić stan zawartości. Kurier jednak nie ma obowiązku czekać na otworzenie paczki. W sytuacji kiedy okaże się, że przesyłka została zniszczona wystarczy zgłosić ten fakt do firmy przewozowej.

Prawo przewozowe pozwala na inną procedurę jedynie wtedy, gdy przesyłka ma widoczne ślady uszkodzenia. Wtedy odbiorca ma prawo ją otworzyć zanim podpisze odpowiednie dokumenty. Trzeba jednak najpierw sporządzić protokół otwarcia przesyłki. Takie działanie ma jednak konkretne konsekwencje – jeżeli zawartość paczki nie jest uszkodzona, zachodzi konieczność dokonania odpowiedniej opłaty określonej przez firmę przewozową.

paczka dostarczona

Jak to wygląda w praktyce? Zazwyczaj nie korzysta się z protokołu otwarcia przesyłki. Odbiorca najczęściej otwiera paczkę po podpisaniu dokumentów i jeżeli zawartość rzeczywiście jest uszkodzona to domaga się protokołu szkody od kuriera. Taki dokument jest potrzebny do reklamacji przesyłki. Czasami kurierzy posiadają przy sobie gotowy dokument.

Warto zatem znać swoje prawa i kiedy tylko zachodzi taka konieczność z nich korzystać.

Dziękujemy za informacje: http://www.angliapolska.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *