Alkohol – czy można wysłać w paczce?

Najczęściej wybieraną formą nadawania przesyłek są usługi kurierskie. Z firm kurierskich korzysta się tak często choćby dlatego, że można nimi wysłać wiele różnych przedmiotów – na pewno dają o wiele więcej możliwości niż poczta.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że nawet w przypadku usług kurierskich są pewne ograniczenia. Każda firma ma własny regulamin i zasady, które określają sposób nadawania paczek. Szczególnie precyzyjne wytyczne dotyczą przesyłania przedmiotów, które są szczególnie delikatne czy kruche, jak choćby w wypadku szkła. Konkretne zasady dotyczą również nadawania substancji płynnych. W takich wypadkach ważne jest dostosowanie się do wymagań firmy kurierskiej, które dotyczą sposoby pakowania oraz oznakowania paczki. A co powiedzieć o takim produkcie, jakim jest alkohol? Czy alkohol można wysłać paczką kurierską?

alkohol

Taka opcja jest jak najbardziej możliwa, ale dotyczy to części firm kurierskich. Możliwość przesyłania alkoholu wprowadziła między innymi firma UPS – dają oni możliwość wysyłania alkoholu na terenie kraju, ale też poza jego granice. Jakie zasady określają wysyłkę alkoholu? Jest ich kilka. Po pierwsze, wyraźnie określona została maksymalna zawartość alkoholu – do 70%. Po drugie, sprecyzowana jest ilość alkoholu, który można wysłać w paczce – może być to pojemnik mniejszy niż 5 litrów. Po trzecie, alkohol powinien być wysyłany w specjalnych opakowaniach na butelki, które zazwyczaj udostępniane są przez firmy kurierskie, a zabezpieczają one alkohol w czasie transportu. I po czwarte, paczka musi być w odpowiedni sposób oznaczona. Bardzo ważne jest również to, by w takiej paczce nie znalazły się inne produkty. W dokumentach, które dostarczamy firmie kurierskiej należy również konkretnie zaznaczyć, jaka jest zawartość nadawanej paczki.

Wysyłanie alkoholu wiąże się oczywiście z akcyzą, która na takie produkty jest naliczana. Kiedy chcemy kurierem wysłać paczkę z alkoholem, niezbędne będą takie dokumenty jak Administracyjny Dokument Towarzyszący z zawieszeniem podatku akcyzowego lub Uproszczony Dokument Towarzyszący dla alkoholów z opłaconym podatkiem. Skąd wziąć takie dokumenty? Można je choćby pobrać ze strony firmy kurierskiej, np. ze strony firmy UPS.

A do jakich krajów można wysłać alkohol za pomocą firmy UPS? Okazuje się, że możliwości jest całkiem sporo. Usługa taka działa na terenie Belgi, Francji, Niemiec, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Anglii czy też innych krajów należących do Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *